Największe klasyki butów piłkarskich

wykop bramkarza

Znikoma ilość młodych chłopców nie chciała w dorosłym życiu zostać profesjonalnym piłkarzem. Jedni od lat starali się o to, aby ich Dudek Dance mylił przeciwników, a inni szlifowali swoje umiejętności kiwania, aby mijać rywali niczym Ronaldo za swoich najlepszych czasów. Nie wykluczone, że chcieliście to robić w tych samych butach co wasi idole. To właśnie o klasycznym obuwiu piłkarskim jest dzisiejszy artykuł!

 

Adidas Copa Mundial

Zaczniemy od absolutnej legendy, czyli modelu Adidas Copa Mundial. Kto nie zna klasycznych czarno-białych skórzanych korków będących niemalże ikoną piłki nożnej. Ich najsłynniejszym użytkownikiem był sam Franz Beckenbauer, niemiecki obrońca, uważany za jednego z najlepszych ludzi w tym fachu. To właśnie od pseudonimu tego piłkarza, czyli Kaiser (cesarz), pochodzi potoczne określenie tych butów – „kajzerki”. Lata mijają, a ten model wciąż znajduje grono odbiorców, poszukujących solidności wraz z niezawodnością.

 

Adidas Predator

buty adidas PredatorKto nie zna butów Adidas Predator? Jest to model prawdziwie kultowy, w którym swoje najlepsze mecze rozgrywały największe sławy futbolu – wystarczy wymienić nazwiska takie jak David Beckham, Alessandro Del Piero, Raul Gonzalez, czy może najważniejszy ambasador tego modelu, czyli legendarny kapitan reprezentacji Francji Zinedine Zidane. To właśnie w Predatorach w finale ligi mistrzów w 2001 roku dał on zwycięstwo Realowi Madryt, strzelając piękną bramkę z woleja. Pomyśleć, tylko że szefowie marki Nike odrzucili pomysł na ten model…

 

Nike Mercurial

buty Nike MercurialButy Nike Mercurial były i nadal są symbolem świetnego piłkarza dla wielu młodych adeptów tego sportu. Pierwszy raz pojawiły się one na nogach zawodników w 2002 roku i były one prawdziwą rewolucją w projektowaniu obuwia piłkarskiego. Były one nie tylko znacznie smuklejsze, lecz także wykonane całkowicie z syntetycznych materiałów, zamiast skóry naturalnej. To właśnie w nich Ronaldo strzelił dwie bramki Oliverowi Kahnowi w finałach mistrzostw świata w 2002 roku! Dziś znajdziemy je na nogach najważniejszych piłkarzy, takich jak Cristiano Ronaldo czy Neymar!

Podsumowanie

Złośliwi mogli mówić, że buty nie grają, jednak na pewno część z was miała choć jeden z omawianych dziś modeli. To właśnie dzięki nim mogliśmy przez chwilę poczuć się jak na stadionach świata! Ci, którzy zostali obdarzeni talentem do piłki, nadal mogą używać ich w meczach! Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby amatorzy także z nich korzystali!