Najlepsze biografie piłkarskie

Zawsze lepiej czyta się coś czym się interesujemy, a szczególnie kiedy jest to nasza pasja i tym się zajmujemy bądź w ten sposób wykorzystujemy wolny czas. W moim przypadku jest to sport a konkretniej piłka nożna i ciekawość do biografii piłkarzy. Chciałbym kilka z nich przedstawić.

Na pierwszy ogień idzie „Szamo”, czyli książka o Grzegorzu Szamotulskim byłym bramkarzu między innymi Legii Warszawa, którą napisał wspólnie z Krzysztofem Stanowskim. Od razu na wstępie powiem, że pierwszy raz czytając książkę śmiałem się na głos z opowiadanych w niej historii. Od tego co wyczyniał słynny „Wujo” czyli Janusz Wójcik, po historie ze zgrupowań reprezentacji Polski czy wybryki innych trenerów za granicą. Dawka humoru jest w tej książce przeogromna, a co najlepsze wszystkie historie w niej opowiedziane nie są zmyślone a na podstawie prawdziwych wydarzeń. Niektóre historyjki z kontraktami czy tym co się działo poza ośrodkiem treningowym i klubem są aż nie do pomyślenia dla zwykłego człowieka interesującego się piłką. Język też jest niczego sobie, wulgaryzmy znajdziemy na praktycznie co drugiej stronie a czasami nawet częściej ale dobrze, że tak jest bo historię straciłyby trochę na smaku i wiarygodności. Biografia ta bardzo mi się podobała i planuję ją w najbliższym czasie przeczytać jeszcze raz dla odświeżenia historyjek.

Druga warta wspomnienia biografia to „Ja, Ibra” czyli książka o Zlatanie Ibrahimoviću, który grał w wielu europejskich klubach i w absolutnie topowych ligach. Jak wiadomo Szwed także do grzecznych chłopców nie należał, do tego w młodości sytuacja w jego rodzinie na pewno mu nie pomagała. Znajdziemy tu wiele historii o kradzionych rowerach spod hipermarketów w czym Zlatan mógł nazywać siebie specjalistą, a także o szybkich samochodach i wywalaniu pieniędzy w błoto. Poznamy także jego bardziej wrażliwą stronę kiedy to pierwszy raz dostał ofertę z Holandii i musiał wyjechać za granicę i radzić sobie sam w obcym otoczeniu. Poza tym znajdziemy wiele opowiadań z życia z Guardiolą w Barcelonie czy Fabio Capello z czasów Juventusu, książka jak najbardziej godna polecenia.