Pies i kot – najlepsi przyjaciele człowieka

Pies biagnący do swojego pana na tle zachodząceg słońca

Ludzie posiadający zwierzęta, coraz chętniej okazują im uczucia, które niegdyś można było przypisać tylko członkom rodziny, czyli np. dzieciom. Częściej spotykamy się też z sytuacją, że w związkach naszych znajomych i przyjaciół, pojawia się nowy członek rodziny – czyli właśnie kot lub pies.

Bardzo często „przygarnięcie” czworonoga (szczeniaka lub małego kotka) bywa wstępem do dorosłego życia i roli rodzica, która czeka nas podczas powiększenia rodziny. Jest to swego rodzaju test przed tą ważną i odpowiedzialną decyzją, ze względu na masę nowych obowiązków, jakie takiej sytuacji zawsze towarzyszą. Nierzadko zdarza się, że pupil jest traktowany właśnie jak niedoszły podopieczny. Zwierzęta wymagają ogromnego poświęcenia uwagi oraz zaangażowania w budowanie wspólnej relacji. Każdy szczęśliwy posiadacz psa doskonale wie, że spacery odbywają się o takich porach, kiedy najmniej byśmy tego pragnęli i nie mając na sobie tak wielkiego obowiązku, na pewno z własnej nieprzymuszonej woli i inicjatywy, nie opuścilibyśmy swojego ciepłego kąta. Wylegujący się, wpatrzony w obiektyw kotNiestety, nie tylko w słońcu wspólnie maszerujemy, zdobywając świat, ale i w deszczu oraz podczas zamieci śnieżnej. Jesteśmy dla naszego zwierzaka towarzyszem na dobre i na złe. Wiadomo, iż zdecydowanie łatwej mają osoby żyjące w domkach z wielkim ogrodem, wówczas poranna toaleta naszego czworonoga kończy się w momencie, kiedy wypuszczamy go na zewnątrz, a my możemy spokojnie wrócić do ciepłego łóżka. Często okazuje się, że przekopany ogródek w celu ukrycia ulubionej kości, jest błahostką, w stosunku do obowiązkowych porannych spacerów, a nasza miłość jest tak wielka, że szybko zapominamy o zniszczonych kwiatach i krzewach.

W końcu to nasz przyjaciel i członek rodziny, bo przecież tak nazywamy kogoś, komu poświęcamy swoją uwagę, wychowując go, o kogo się troszczymy podczas choroby i kogo karmimy każdego dnia. Jest to naturalny odruch, jeśli w pełni świadomie chcemy ofiarować swoją miłość psu czy kotu. Decydując się na taką relację, możemy być pewni, że to wielkie uczucie wróci do nas ze zdwojoną siłą.